Kadıköy Kemal Sunal Parkı’nda Rengarenk Bir Grafiti: “Tek Top, Tek Dünya!”

Futbolun gücünden yararlanarak sosyal değişime vurgu yapan ve kâr amacı gütmeyen bir oluşum olan Futbolun Ruhu (Spirit Of Football); “Tek Top, Tek Dünya” (One Ball, One World) mottosuyla Türkiye’ye de uğradı.

Her 4 yılda bir Dünya Kupası’na paralel olarak dürüst oyun (fair play) geleneğine ve futbolun birleştirici gücüne vurgu yapmak için düzenlenen #TheBall; Rusya’da gerçekleştirilecek 2018 Dünya Kupası’na varmak üzere çıktığı seyahatinde İngiltere, Belçika, Almanya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Bulgaristan, Kosova ve Yunanistan’ın ardından 15-17 Mayıs tarihlerinde İstanbul’daydı.

15 ve 16 Mayıs 2018 tarihlerinde farklı kurumların işbirliğinde İstanbul’un çeşitli noktalarında düzenlenen etkinliklerin akabinde 17 Mayıs Perşembe günü Kadıköy Belediyesi, Kadıköy Akademi, Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Ardıç Dayanışma Derneği işbirliğinde çocuklarla bir grafiti atölyesi gerçekleştirildi.

10-12 yaş aralığındaki 17 çocukla birlikte saat 16.00’da Kadıköy’ün ilk ekolojik yaşam parkı olan Kemal Sunal Parkı’nda buluşuldu. Futbolun Ruhu ekibi direktörü çocuklara önce, parkın içerisindeki Kompost Eğitim Merkezi’nde, dürüst oyunun, saygının ve futbolun tüm dünyadaki insanları bir araya getirme yeterliliğinin bir sembolü olan “The Ball” hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Sunum sonrasında etkinliği ziyaret eden Kadıköy Belediye Başkanı sn. Aykurt Nuhoğlu, futbolun ruhunun kendisi için ne anlama geldiğinden bahsederek, etkinliği temsilen seyahat eden ve üzerinde futbolcuların, politikacıların ve her yaştan, her renkten, her cinsiyetten etkinlik katılımcılarının imzalarının olduğu topu imzalayarak dürüst oyun kurallarına dikkat çekti.

Atölyenin ikinci aşamasında ise ekibin grafiti sanatçıları çocuklardan, futbolun ruhunu kendi hisleri doğrultusunda resmetmelerini istedi. Kolektif çalışma esasına göre şekillenen kurgu sonunda çocuklar, Kemal Sunal Parkı’nın duvarına çizecekleri grafitinin içeriğine yine birlikte karar verdiler.

Grafiti sanatçıları çocukların çizimlerini duvara aktararak her birinin bir parçasını renklendirmelerini sağladı ve ortaya çok yönlü bir anlatı çıktı. Farklı türde canlılardan, insanlardan ve doğal çevre bileşenlerinden oluşan grafitinin odağında ise top metaforuyla “birlikte yaşam” bir kez daha vurgulanmış oldu.

Yaklaşık 3 saat süren etkinliğin sonunda çocuklar ve işbirliğinde bulunan kurum temsilcileri de topu imzalayarak hep bir ağızdan #TekTopTekDünya dediler!

Futbolun Ruhu ile atölye katılımcısı çocukların ortak çalışmaları, dürüst oyun kurallarını hayatımızın her alanında hayata geçirmemizi hatırlatmak üzere Kemal Sunal Parkı’nda; ziyaret etmeniz dileğiyle!

Etkinlik Videomuz:

https://www.facebook.com/theball.tv/videos/10156919867728268/

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.